Metsateraapia giid Egle Beek: metsateraapia mõjub hästi inimeste vaimutervisele, maandab depressiooni ja leevendab ärevushäireid.

Selle postituse lugemiseks ja kuulamiseks läheb sul 8 minutit aega.

Järgnev aitab sul kiirest igapäevaelust välja astuda. Võta kaaslaseks mõnus tass teed sidruni ja meega ning lubame sulle, et enesetunne paraneb iga loetud reaga.

  • Mis on metsateraapia?
  • 8 kasulikku soovitust, kuidas metsateraapia abil enda vaimse ja füüsilise heaolu eest hoolitseda.
  • Mis juhtub siis, kui oled loodusest isoleeritud?

Lisatud video.

metsateraapia spithamis egle beek

Metsateraapia giid Egle Beek

Inimese ja looduse vahele on tekkinud tühi ruum. Kui oled pikka aega tööd rüganud, olnud tubli lapsevanem ning kandnud lakkamatult paljusid eluga kaasnevaid rolle, siis on kasulik vahepeal tempot aeglustada. Võimalik, et oled nii palju ringi tormanud, et ei teagi enam, kuidas paigal püsida. 

Hea uudis on see, et isegi lühike aeg looduses parandab sinu enesetunnet. Metsateraapia aitab ennast lahti ühendada kaasaegsest digimaailmast ning aeglustada igapäevast tempot.

See viib sind praegusesse hetke, vabastab stressi ja lõdvestab.

Kui oled loodusest isoleeritud siis väsid kiiresti ja kaotad normaalse tegevusvõime. Metsateraapia giid Egle Beek annab 8 kasulikku soovitust, kuidas metsateraapia abil enda vaimse ja füüsilise heaolu eest hoolitseda.

Mis on metsateraapia ja miks see on kasulik

Metsateraapia on tegevus, mida viiakse läbi metsateraapia giidi ehk selleks spetsiaalse ettevalmistuse saanud spetsialisti juhtimisel. Teraapia vaatleb inimest kui tervikut ja selle tegevuse fookus on suunatud inimese meelte, keha ning vastutusjulguse arendamisele.

Giidi ja kliendi vahelistes dialoogides on rõhuasetus sellel, mis toimub teraapiaruumis just nüüd ja praegu.

Metsateraapia on ideaalne lahendus inimesele, kes soovib kogeda tervendamist, mille juured on sügaval maa sees. Metsateraapia keskkonnaks on mets. Metsateraapia aitab vabastada emotsionaalseid ning füüsilisi blokeeringuid.

Tervenemine toimub metsas läbiviidaval rännakul, kus terapeudil on juhendaja ning vahendaja roll inimese meele ning metsa vahel.

Metsateraapia on teadlik ajaveetmine meile kõige loomulikumas keskkonnas – metsas. Metsateraapia eesmärk on inimese füsioloogilise lõdvestumine ning see mõjub suurepäraselt vaimu tervisele, maandab ärevushäireid ning leevendab depressiooni.

Mille poolest erineb metsateraapia lihtsalt metsas käimisest?

Metsas on ilmselt käinud kõik eestlased ning õigupoolest ei erine metsas käimine oluliselt mingis muus kohas käimisest. Me käime poes, me käime tööl, me käime metsas, me käime külas, me käime trennis ja veel paljudes muudes kohtades midagi tegemas.

Metsas käimise kohta on antud väga palju häid soovitusi ning meil on lausa reeglid metsas käimiseks. Kuid just see, mida me metsas käies teeme ning kui teadlikult me metsas käimise ajal tegeleme oma vaimu tervise edendamisega eristabki lihtsat metsas käimist metsateraapiast.

Metsateraapia, Valdur Mikita (2015, 224)  poolt ka “roheteraapiaks” ja “võsavanniks”  (ingl.k forest bathing) nimetatud ravimeetod, on pärit Jaapanist ja kannab seal nimetust “shinrin-yoku” (森林浴)

Otsetõlkes tähendab see “metsa õhku sisse hingama” või “metsakümblus”.

Metsateraapia sessioonil aitab metsateraapia giid loodusel ja metsal sind tervendada läbi kõrvade, silmade, nina, suu, käte ja jalgade.

Metsateraapia sisuliseks eesmärgiks on parandada inimese üldist enesetunnet, tervist ja rahulolu kasutades selleks inimese viite meelt. 

metsateraapia metsamaja saunaga spithamis

Mis on metsateraapia väärtus

Metsateraapia on üks loodusteraapia vorme. Mets ja loodus on inimese loomulik keskkond, kus puudub tehiskeskkonnale iseloomulik reostus. Tehiskeskkonnas elavate inimeste tervises võib enamustel juhtudel märgata negatiivseid ilminguid.

Suurenenud depressioon, seletamatud valud, unetus, ärevus ning mitmeid teised stressist tulenevad terviseprobleemid on linnainimeste üha sagedasemad kaaslased.

Kui lisame siia juurde kiire elutempo, vähese füüsilise aktiivsuse ja kaheldava väärtusega toitumisharjumused, siis on kõik eeldused halva enesetunde tekkimiseks loodud. Pikaajalise stressi korral inimene hääbub ning minetab kiirelt loomuliku elurõõmu.

Metsateraapia kasud

Metsateraapia ehk shirin-yoku on teaduslik metoodika, mille on välja töötanud Tomohide Akiyiama. Tema eestvedamisel on teaduslikult tõestatud, et metsateraapia:

  • aeglustab südamerütmi ning stabiliseerib vererõhku
  • suurendab keskendumisvõimet
  • kiirendab operatsioonist või haigusest taastumist
  • suurendab üldist energiataset
  • parandab une kvaliteeti
  • vähendab stressihormoonide tootmist
  • suurendab immuunsust
  • parandab meeleolu ja heaolutunnet

Metsateraapia sobib igaühele olenemata vanusest ning füüsilisest ettevalmistusest. 

Metsateraapia giid avab läbi erinevate kutsete meie meeled, et saaksime kogeda kõike, mida puhas loodus ja tervendav mets meile pakuvad.

Metsateraapia skeptikutele

Nendele, kes arvavad, et metsateraapia on jälle mingi “puukallistajate teema” on meil pakkuda süva teaduslikku tõestust selle kohta, et metsateraapia metoodika põhineb teaduslikel alustel ning selle loodusteraapia vormi kasutegurid on teaduslikult tõestatud.

Näiteks ajakiri “Time” on avaldanud huvitava artikli pealkirjaga “‘Forest Bathing’ Is Great for Your Health. Here’s How to Do It” ning International Journal of Environmental Research and Public Health on avaldanud jaapani teadlaste uurimuse teemal “Physiological Effects of Nature Therapy: A Review of the Research in Japan”

Teemat on sügavamalt uuritud USA-s ning National Center for Biotehnology Information on avaldanud järgmised, metsateraapia kasulikkust tõestavad uurimused:

Eesti keeles on ka ilmunud mitmeid kirjutisi metsateraapia teemadel. Siin on sulle lähemaks uurimiseks head viited:

“Ringvaates” katsetati metsakümblust

Kui tunned, et soovid kogeda midagi teistsugust / uut, siis proovi metsateraapiat. Mets ise ongi terapeut, giid avab vaid uksed! 

Kes on metsateraapia giid Egle Beek?

metsaterapeut egle beek metsateraapia spithamis

Egle on Eesti esimene ning seni ainus sertifitseeritud metsateraapia (shirin-yoku) giid. Vastava kvalifikatsiooni on ta omandanud Uus-Meremaal ning Egle on lõpetanud ka Luua Metsanduskooli matkajuhi erialal, mis toetab metsateraapia giidi tööd.

Egle on koos ERR-iga produtseerinud populaarse saatesarja “Selge pilt”, mis käsitleb eestlaste vaimse tervise heaoluga seotud aktuaalseid teemasid.

Egle tegemiste kohta saad lähemalt lugeda ka siit – www.metsateraapia.ee

Kõikidel Spithami Puhkemajade külastajatel on võimalik osaleda privaatsetel metsateraapia sessioonidel eelneva kokkuleppe alusel ja ajalisel sobivusel.

Ikka head soovides,
Epp

Spithami Puhkemajade
perenaine

Siin on sulle lisaks põnevat lugemist Spithami Puhkemajade kohta