Mida teha Spithamis

 

spithami puhkemajad mida teha noarootsis

 

Spithami küla asub Põõsaspea neemel, kus mererand on igal pool lähedal.

Spithamit ümbritseb Nõva maastikukaitseala, mis on loodud randade ning arvukate looma- ja taimeliikide koosluste säilitamiseks. Just seetõttu, et Spithamit ümbritsevad kaitselad, on siin erakordselt puhas loodus ning värske õhk.

Spithami küla territooriumile jääb Põõsaspea neem ning mitu metsajärve – Pikane järv, Allikjärv ning Toatse järv.  Allikjärv on rahva suus tuntud ka kui Tantsujärv – seda põhjusel, et vanasti oli järve kohal postidele rajatud tantsuplats, mis oli küla noorte peamiseks kohtumispaigaks.

Spithamis saad viibida puhtas looduses nii palju, kui süda lustib ning hingematvalt ilusad metsad, puhtad rannaalad ning metsajärved on inimestele imelised kingitused.

 

Vaata siit videost, kui lummavalt ilus on Spithami ja  Nõva loodus:

 

Esimesed andmed Spithami küla asustamisest pärinevad juba 13. sajandi algusest. Spithami rannavetest väärib äramärkimist asjaolu, et siin on ilus ja liivane merepõhi. Lisaks lähedalasuvatele arvukatele metsajärvedele on Spithamis ka üks üsna omapärane loodusnähtus – rändav jõgi. See on kõrge rannavalliga Uuejõe, mis pea igal aastal muudab oma suubumiskohta merre.

Alates Spithami küla asutamisest 13. sajandil kuni Teise Maailmasõjani oli Spithami asustatud rannarootslaste poolt ning ka kaasajal on paljud kohalikud maaomanikud just rootslased. Spithami on osa kuulsast Noarootsi piirkonnast – osa Eestimaast, kus elasid rootslased.

Noarootsis rajati Eesti esimene teadaolev talurahvakool, Noarootsi kirik sai abikirikud (kabelid) Sutlepasse, Rooslepasse ja Osmussaarele. 20. saj alguses asutati siin esimene lauluselts, rajati rootsikeelne laenuraamatukogu ja  asutati Rootsi Haridusselts. 

Kas teadsid, et vanim Eestis ehitatud purjelaev ehitati 1925-1927 just Spithami külas tunnustatud laevameistri Mattias Schönbergi poolt? Purjelaev nimega Kaljas “Hoppet” renoveeriti 2012 ning teenindab huvireisijaid tänapäevani Saaremaal, Kuressares. 

Lisaks mõnusale puhkusele Spithamis võivad sulle ka huvi pakkuda lähedalasuvad vaatamisväärsused.

SPITHAMI KÜLA ASUKOHT KAARDIL

 


Metsateraapia Spithamis

metsateraapia shirin yoku ja metsakümblust spithamis

Meie külastajatel on nüüd võimalik kasutada metsateraapia giidi teenuseid. Metsateraapia on tegevus, mida viiakse läbi metsateraapia giidi ehk selleks spetsiaalse ettevalmistuse saanud spetsialisti juhtimisel. Metsateraapia aitab vabastada emotsionaalseid ning füüsilisi blokeeringuid.

LOE LISAKS


 

Põõsaspea neem 

põõsaspea neem spithami puhkemajad

Foto: et.wikipedia.org

 

põõsaspea neem spithami puhkemajad

Foto: Jaan Keinaste

Põõsaspea neemel pead sa kindlasti vähemalt korra oma elus ära käima. Põõsaspea neem on Eesti mandriosa loodepoolseim neem. Ulatub kitsa kivise seljakuna Osmussaare suunas kaugele merre. Põõsaspea neem on Põhja-Euroopas üks paremaid veelindude rände jälgimise kohti. Neeme tipus olevas RMK puhkekohas on DC ja infotahvel. Põõsaspea neem asub Nõva maastikukaitsealal. Soovitame enne kaitseala külastamist tutvuda kaitseala kaitse-eeskirjaga. 

ASUKOHT KAARDILUuejõe org ja liivaluited  

uuejõe org ja liivaluited

Pilt: puhkaeestis.ee

Spithamist Nõva poole asuva Uuejõe suue kuhjatakse sageli tormidega liivavalle täis, mis põhjustab jõe rändava suudme. Huvipakkuvad on piki randa kulgevad paari meetri kõrgused luited. Uuejõe äärde on RMK väljaehitanud parkla, telkimis- ja lõkkekohad. Parklast viib mere äärde laudtee. 

ASUKOHT KAARDILAllika- ehk Tantsujärv 

allikjärv ehk tantsujärv spithami puhkemajad

Foto: wikimedia.org

Asub Noarootsi ja Nõva piiril Peraküla lähedal. Allikajärve äärde viib Perakülast munakivitee, mis kulgeb Allikajärve poolsaarel asunud enne I maailmasõda rajatud salajase raadiojaamani. Tänaseks päevaks on jaama asukohas näha vaid vundamendi varemeid ning väravapostid. Järve äärde on väljaehitatud lõkkekohad. 

ASUKOHT KAARDILPeraküla rand 

peraküla rand spithami puhkemajad

Pilt: puhkaeestis.ee

Nõva rannikuala paelub rannamõnude nautlejaid ja surfareid. Peraküla liivarannas leiad kümmekond kilomeetrit puhast laulva liivaga mereranda. Rannas puudub rannavalve ja ujumine on omal vastutusel. Peraküla rannas asub RMK Peraküla telkimisala koos lõkkekohtade ja kuivkäimlatega ja parkla kuni 200le autole.

ASUKOHT KAARDILOsmussaar 

osmussaar spithami puhkemajad

Pilt: osmussaar.ee

Osmussaare pindala on ca 480 ha, saare pikkus 4,8 km, laius 1,6 km, kõrgeim koht 8 m. Saar asub ca 7 km kaugusel Dirhami sadamast Osmussaare maastikukaitsealal. Vaatamisväärsustest on saarel 1766. a ehitatud kivikabeli varemed ja 1954. a ehitatud tuletorn.

Maastikule annavad omapära pankrannik, bretšarahnud, ulatuslikud klibuvallialad ja kadastik. Saarel asub 9 km pikkune tähistatud ja lõkkekohtadega varustatud RMK matkarada. Soovitame enne kaitseala külastamist tutvuda kaitseala kaitse-eeskirjaga ja saare kodukorraga. 

www.osmussaar.ee
www.osmussaarereisid.ee
ASUKOHT KAARDILÖsterby sadamamuul ja pritsikuur

österby sadamamuul

Pilt: visithaapsalu.com

Raudkividest sadamamuul on rajatud 20. saj alguses. Muuli esialgne pikkus on olnud 265 m, millest tänaseks säilinud ca 215 m. Suplusperioodil on Österby rand üks poolsaare populaarsemaid ujumiskohti, samuti sobib piirkond lohesurfaritele. Mere äärest avaneb vaade Haapsalu siluetile ja näha on ka Hobulaidu ning Vormsi saart. Talviti viib Österby sadamast Haapsallu 3,5 km pikkune jäätee. Objektid on tähistatud QR-koodiga.

ASUKOHT KAARDIL

 Pürksi mõisa hooned ja park

spithami puhkemajad pürksi mõis

Pilt: visitestonia.com

Mõisahoone asub Pürksi külas ja on ehitatud 19. saj. Mõis kuulus 1919. a Ungern-Sternbergide suguvõsale. Aastatel 1920-1943 asus mõisas Pürksi Põllutöö- ja Rahvaülikool. 1989-1995 peahoone restaureeriti ja praegu tegutseb hoones Noarootsi Gümnaasium. Mõisa kõrvalhoonetes tegutsevad loodusinfokeskus ja käsitöökoda. Pargis kasvab looduskaitse all olev valge pöök ja unikaalne pärnade ring. 

ASUKOHT KAARDILRamsi poolsaar

spithami puhkemajad ramsi poolsaar

Pilt: delfi.ee

Ramsi poolsaar Einbi külas on tuntud rikkaliku taimestiku poolest. Neeme tipp on Eesti mandriosa läänepoolseim punkt. Ramsi poolsaarelt avaneb kaunis vaade Vormsi saarele ja saart mandrist lahutavale Voosi kurgule. 

ASUKOHT KAARDILTelise päevamärgid

telise päevamärgid noarootsi spithami puhkemajad

Foto: visitestonia.com

Telise päevamärgid on Eestis ainulaadsed. Esimesed puidust päevamärgid püstitati Telisna neemele 1860. aastal, et kindlustada laevadele ohutu pääs Haapsalusse. Telise päevamärgid on aastast 2004 riikliku muinsuskaitse all, päevamärgid on eraomandis. 

ASUKOHT KAARDILLyckholmi muuseum ja Saare mõis

saare mõis lyckholmi muuseum spithami puhkemajad

Pilt: puhkaeestis.ee

Saare mõisa hooned on ehitatud 18-19. saj. Lyckholmis saab ülevaate Noarootsi ajaloost, pearõhk on suunatud Eesti Vabariigile aastatel 1918-40.  Eksponeeritud on majapidamistarbeid ja tööriistu, mida kasutati tol ajal põllutöödel ja mis rõhutavad head põllumajandusalast koostööd Lyckholmis elanud eestlaste, rootslaste, sakslaste ja soomlaste vahel. 

ASUKOHT KAARDILRMK
Saare õpperada 

rmk saare õpperada

Pilt: puhkaeestis.ee

Sutlepa mere äärsest parklast alguse saav õpperada on varustatud vaatlusplatvormi ja vaatetorniga. Kevadel saab seal jälgida tuhandete veelindude elu, infotahvlitelt leiad teavet Silma looduskaitseala väärtuste kohta. Saare õpperada asub Silma looduskaitseala piiril. Soovitame enne kaitseala külastamist tutvuda kaitseala kaitse-eeskirjaga. 

ASUKOHT KAARDILNoarootsi kirik, vabadussammas, pastoraat 

noarootsi kirik spithami puhkemajad

Pilt: puhkaeestis.ee

EELK Noarootsi Püha Katariina kirik ehitati tõenäoliselt 1500. a paiku. Pastoraat ehitati 17. saj ja on üks vanemaid säilinud puitehitisi Läänemaal. Pastoraadis saab tutvuda püsinäitusega Noarootsi külade vanade taluhoonete ülesmõõdistustest. Kirikuaias asub Noarootsi vabadussammas, mis püstitati 1935. a. Kogu kompleks on muinsuskaitse all.

ASUKOHT KAARDIL

 Sutlepa tuulik 

sutlepa tuulikud spithami puhkemajad

Pilt: evm.ee

Tuulik asub Sutlepa küla keskuses. On ehitatud 2003. a ajaloolise Noarootsi pukktuuliku jooniste põhjal. 19. saj algul oli Noarootsi kihelkonnas ca 100 tuulikut, millest tänaseks pole säilinud ühtegi. Tuuliku juures on parkla ja suur Noarootsi välikaart. 

ASUKOHT KAARDILRooslepa kabel ja kalmistu 

rooslepa kabel spithami puhkemajad

Pilt: puhkaeestis.ee

Kabel asub Tuksi – Spithami maantee ääres Rooslepa kalmistul. Rooslepa kabel oli EELK Noarootsi koguduse üks kolmest abikirikust, mis ehitati 1830. Kabel on taastatud 2006. a suures osas endisel kujul. 

ASUKOHT KAARDIL


 

Toitlustus / Catering

Dirhami kalakohvik
Dirhami sadam, Dirhami/Derhamn, Noarootsi osavald
+3725128800, kalakohvik@dirhami.ee, www.dirhami.ee

Kohvik Birkas
Keskuse 9, Pürksi/Birkas, Noarootsi osavald
+37256917697, marge.kruusma@mail.ee

Roosta Puhkeküla Restoran
Elbiku/Ölbäck, Noarootsi osavald
+3724725190, roosta@roosta.ee, www.roosta.ee

Saare Mõisa Kohvituba
Saare/Lyckholm, Noarootsi osavald
+37256988440, anukari.saare@gmail.com, www.saaremois.ee

Nõva Mõisa Kohvik
Nõva küla, Nõva osavald
+3725100755, info@kalasaba.ee, www.kalasaba.ee

Nõva leivakoda-turismiinfokeskus
Pritsumaja, Nõva küla, Nõva osavald
+3725289264, info@novabreak.ee, www.novabreak.ee


Teenusepakkujad / Service Providers

Noarootsi käsitööbutiik HEIN ja turismiinfopunkt
Hosby, Noarootsi osavald
+3725038122, helja@hotmail.com, www.visitnoarootsi.com

Noarootsi käsitöökoda
Pürksi/Birkas, Noarootsi osavald
+372 5545 400, +372 5550 7282, tervemnoarootsi@gmail.com

Lyckholmi muuseum
Saare/Lyckholm, Noarootsi osavald
+37256988440, anukari.saare@gmail.com, www.saaremõis.ee

Roosta Puhkeküla bowling, discgolf ja seikluspark
Elbiku/Ölbäck, Noarootsi osavald
+3724725190, roosta@roosta.ee, www.roosta.ee

Dirhami kauplus
Dirhami/Derhamn, Noarootsi osavald
+372 4797 223

Nõva mõisa pood
Nõva küla, Nõva osavald +3725100755,
info@kalasaba.ee, www.kalasaba.ee

Sutlepa Vabaajakeskus
Sutlepa keskus 5, Sutlepa/Sutlep, Noarootsi osavald
+37253446472, sutlepa.vak@laanenigula.ee

Osmussaare tuletorn
Osmussaare tuletornlinnak, Osmussaar/Odensholm, Noarootsi osavald
+3725081180, rita@osmussaar.ee, www.osmussaar.ee

Reisid osmussaarele
Osmussaar/Odensholm, Noarootsi osavald
+37258669980, info@osmussaarereisid.ee, www.osmussaarereisid.ee

Osmussaare majutus, saun, safari, giid ja transport
Osmussaar/Odensholm, Noarootsi osavald
+3725081180, rita@osmussaar.ee, www.osmussaar.ee

Hara Buss OÜ
Reisijate vedu, 8-55 kohalised bussid
+37253408569, harabuss@gmail.com

Birkas buss OÜ
Reisijate vedu, 8 ja 19 kohalised bussid
+372 510 9196, aarekalm@gmail.com

Suffers OÜ
Sutlepa küla, www.maheseemned.ee

Miiltrans OÜ
Lõbusõidud merel ja maismaal
+3725230508, monika@leedritalu.ee, www.leedritalu.ee

24MEETRIT OÜ
Noarootsi energiatee, jooga
+3725102502, kailileht@hotmail.com, www.siriatma.ee


 

Spihtami Puhkemajad – saunaga metsamajad looduses puhkamiseks.

Meil on Spithamis ilusa metsa sees kolm hubast palkmaja, kus saad mõnusalt oma aega veeta ning päikeseloojanguid nautimas käia.  Üks maja on väike ja teine veidi suurem – mõlemad hästi privaatsed – ning üks maja on mõeldud suuremale seltskonnale. Vaata siit, missugune on meie SUUR MAJA ning mida head peidab endas meie VÄIKE MAJA. Uuri ka lisaks, kui mõnus on puhata SELTSKONNA MAJAS.

Ja kas Sa teadsid, et meil on lemmikloomad lubatud? Võta pikemalt aega iseendale või tee üks mõnus lühipuhkus.


Broneerida saad SIIT ning hinnapakkumist saad küsida SIIT. Võid mulle ka kohe otse helistada – nii ongi parem. Minu telefon on:  +372 53466264

Ole terve,
Epp – Spithami Puhkemajade perenaine